Fotbalová Barcelona se po těžkých časech opět prodrala na vrchol. Po dlouhé době vede tabulku La ligy. Před druhým Realem má klidný náskok a mohlo by se zdát, že vše je již zažehnáno. Na katalánský velkoklub se nicméně řítí další pohroma.
Barcelona čelí podezření z ovlivňování rozhodčích. Podle informací rozhlasové stanice Cadena Ser převedl klub v letech 2016, 2017 a 2018 téměř 1,4 milionu eur na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi výboru rozhodčích CTA (technické komise) Josému Maríovi Enríquezovi. Peníze byly údajně vypláceny za poradenské služby.
K platbám mělo dojít v letech, kdy Barcelona nejvyšší španělskou soutěž dvakrát ovládla. Šestadvacetinásobný mistr Španělska v daném období rovněž držel sérii 78 zápasů, kdy proti nim nebyly zahrávány pokutové kopy, přičemž barcelonští v tomto období z bílého puntíku kopali dvaatřicetkrát. Hráči rovněž nedostávali za své zákroky červené karty.
Tyto skutečnosti tudíž nahrávají spíše tomu, že k ovlivňování rozhodčích opravdu docházelo.Vedení klubu ve svém vyjádření přiznává, že si najalo služby extérního technického konzultanta pro zprávy týkajících se rozhodčích, zároveň zdůrazňuje, že se jedná o běžnou praxi. Klub tvrdí, že šlo pouze o videorecenze mladých hráčů z jiných klubů.
Státní zastupitelství, podle Cadena Ser a dalších španělských medií, už před několika měsíci začalo s vyšetřováním kvůli podezření z korupce mezi soukromými osobami. Vyšetřování na státním zastupitelství souvisí s daňovou kontrolou kvůli nesrovnalostem ve zdanění za zmíněné tři roky. Klub i Enríguez ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že by se jednalo o úplatky.
Enríguez u soudu přišel s tvrzením, že neovlivňoval to, jak rozhodčí posuzovali dění na hřišti, nýbrž Barceloně pouze radil, jak se má ke konkrétním rozhodčím chovat.
Za platby je zodpovědný bývalý předseda Barcelony Josep Bartomeu. Bývalý funkcionář bývá za své působení v klubu velice kritizován a hojně jej kritizuje i jeho nástupce ve funkci předsedy Joan Laporta, byť v tomto případě pro něj má slova pochopení.
"Není žádná náhoda, že se takové informace objevily právě ve chvíli, kdy se Barce daří," prohlásil Laporta a zopakoval, že klub využil poradenských služeb. "To je ale ve fotbale ve velkých klubech úplně normální," řekl.
Také trenér Barcelony Xavi se klubu zastal. "Vždy si analyzujeme rozhodčí, kteří jsou na nás nasazeni," řekl španělským novinářům. "Děláme to, ale děláme to už mnoho let, není to žádná novinka," dodal. Analýza rozhodčích není nikterak zakázána, avšak to, že měl bývalý předseda asociace radit barcelonským, jak mají k rozhodčím přistupovat, vrhá na celou problematiku ještě temnější stín.